Egzamin na prawo jazdy we mgle – na jakich światłach?

Z przepisami dotyczącymi używania świateł przeciwmgielnych można spotkać się już na etapie testów na prawo jazdy. Co jeśli egzamin praktyczny przyjdzie zdawać Ci we mgle?

Twoje jazdy szkoleniowe realizowane w ramach kursu nauki jazdy mogły odbywać się idealnych warunkach pogodowych. Co się stanie jeśli egzamin na prawo jazdy przyjdzie Ci zdawać we mgle?

Włączenie odpowiednich świateł powinno nastąpić już na placu manewrowym ośrodka egzaminowania, przed ruszeniem na pasie ruchu. To właśnie wówczas należy uruchomić światła odpowiednie do warunków w jakich odbywań się będzie jazda.

Niezależnie od pogody musisz włączyć światła mijania. Do używania ich obliguje Cię ustawa prawo o ruchu drogowym.

Przy dobrych warunkach atmosferycznych – brak opadu, mgły, zadymienia czy innych czynników ograniczających widoczność –możesz użyć świateł do jazdy dziennej, ale tylko od zmierzchu do świtu. Podkreślić należy, że świateł tych użyć możesz, ale wcale nie musisz.

Kiedy trzeba włączyć światła przeciwgielne?

Światła przeciwgielne to szczególny rodzaj świateł, których użycie nie jest obowiązkowe, a zastosowanie ich w określonych sytuacjach może skończyć się mandatem, a na egzaminie jego oblaniem.

Przednie światła przeciwmgielne możesz stosować wówczas, gdy na drodze panuje niedostateczna widoczność. Pamiętać przy tym należy, że czynnikiem zmniejszającym przejrzystość powietrza nie musi być tylko mgła. Może ją powodować  a może być też rzęsisty deszcz, intensywny opad deszczu, czy zadymienie. 

Przednich świateł przeciwmgielnych możesz używać także  na oznaczonej drodze krętej od zmierzchu do świtu.

Przednie światła przeciwmgielne nie należą nawet do obowiązkowego wyposażenia samochodu, trudno więc choćby i z tego względu uznać obowiązek ich stosowania:

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

 a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,

b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;

Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych możesz używać w sytuacjach ściśle określonych w Ustawie prawo o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Przepis ten oznacza, że widoczność ograniczona poniżej 50 metrów daje ci możliwość włączenia tylnych świateł przeciwmgłowych. Możesz ich użyć choć wcale nie musisz, jednak poprawa widoczności powyżej 50 metrów powinna skutkować obowiązkowym wyłączeniem tych świateł.

Reasumując: Zdawanie egzaminu na prawo jazdy we mgle nie powoduje konieczności włączenia dodatkowych lub innych świateł, o ile włączysz światła mijania.

Image: