Kiedy egzaminator nie zaliczy łuku?

Łuk, to dla części zdających egzamin na prawo jazdy zadanie nie do przebrnięcia, czasem jednak niepowodzenie egzaminacyjne wynika z nieznajomości zasad wykonywania tego elementu egzaminu na prawo jazdy.

Umiejętność jazdy samochodem nie polega przecież na znajomości testów na prawo jazdy, czy jeździe jedynie do przodu i to najlepiej po prostej, dlatego jednym z zadań egzaminacyjnych jest cofanie – min po łuku. Kiedy egzaminator nie zaliczy tego zadania?

Zasady egzaminu na prawo jazdy określa rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach.Rozporządzenie to określa min

 • wszystkie zadania egzaminacyjne,
 • kryteria ich oceny przez egzaminatora
 • sposób wykonania zadań
 • kolejność wykonywania niektórych zadań

Jednym z zadań egzaminacyjnych jest Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu. Zadanie równie proste co i jego nazwa, niestety bywa postrachem wielu kursantów – zupełnie niepotrzebnie. To bowiem jeden z najłatwiejszych elementów egzaminu na prawo jazdy, a w dodatku w pełni wyuczalny.  

Zadanie nie będzie zaliczone jeśli:

 1. Nie upewnisz się o możliwości jazdy przed ruszeniem (nie rozejrzysz się)

 2. Silnik zgaśnie

 3. Nie zwolnisz dźwigni hamulca ręcznego

 4. Nie obejrzysz się podczas cofania (cofanie musi być przeprowadzone z wykorzystaniem lusterek wstecznych i szyby tylnej). Tak tak, egzaminatorzy bardzo zwracają na to uwagę.

 5. Najedziesz na linię

 6. Twoja jazda nie będzie płynna (np zatrzymasz się / dojedziesz do pola zatrzymania, będziesz gwałtownie przyspieszać i zwalniać)

 7. Nie zatrzymasz się w obrębie pola zatrzymania (za wcześnie).

Jeśli popełnisz jeden z wymienionych wyżej błędów – służy ci powtórka zadania.

Dodatkowo zadanie nie będzie zaliczone jeśli:

 1. Przejedziesz przez linię. Rozumiane to jest zupełnie tak samo jak gol w piłce nożnej: piłka musi przekroczyć linię całym obwodem.

 2. Potrącisz / przewrócisz pachołka lub tyczkę – to tłumaczenia nie wymaga

W przypadku któregoś z tych dwóch błędów poprawka ci nie przysługuje, bowiem takie zachowanie w świetle przepisów zagraża  życiu i zdrowiu.

Image: