Pierwsza pomoc w testach na prawo jazdy: nowe pytania?

Nie można wykluczyć, że do testów na prawo jazdy zostaną dodane nowe pytania odnoszące się do pierwszej pomocy. Tego chce ministerstwo infrastruktury.

Kierowcy często nie potrafią zachować się na widok nadjeżdżającego pojazdu uprzywilejowanego. Dźwięk syreny wywołuje u nich paraliż lub panikę, a jedynynym sposobem przepuszczenia karetki jest nagłe (i niestety ostre) hamownie, a przecież umozliwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu nie oznacza zawsze konieczność zatrzymania się. Czasem po prostu wystarczy zjechać mu z drogi, zwolnićm czy zjechać do prawej krawędzi jezdni.

Nowe pytania w testach na prawo jazdy?

Ministerstwo infrastruktory chce, aby zasady zachowania się w odniesieniu do pojazdów uprzywilejowanych znalazły się w testach na prawo jazdy:

Chcemy, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy 

...powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Pomysł nowych pytań w testach na prawo jazdy podoba się Łucjanowi Górskiemu, egzaminatorowi nadzorującemu z Wrocławskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W wypowiedzi dla Gazety Wrocławskiej powiedział:

W pełni zgadzam się z tym, że takie pytania powinny się na egzaminie teoretycznym znaleźć. Tu właśnie jest zadanie dla szkół jazdy, by uczyć przyszłych kierowców, jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych, gdy pojazd uprzywilejowany jest na drodze. Ważne, by kierowca wtedy nie tracił głowy.

Czeka nas więc kolejna, znacząca puli pytań egzaminacyjnych. Kiedy to nastąpi? Damy znać.

Testy na prawo jazdy takie jak na egzaminie.

Image: